01.10.2016
0
0

İslamlar Köyü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mahalleye Yerleşen, İslâm Bey Adında Arap asıllı bir çobanla mahallenin yerli halkı birlikte yaşamışlardır.Daha sonraları bir grup Arabın yerleşmesi ile köy nüfuzu artmıştır. Mahallenin Akbel Mevkii'nde birçok Arap mezarlığı bulunması bunun kanıtıdır.Mahallenin adının 'İslamlar' olmasının nedeni olmuştur.Eski Yunanca İsmi Bodamya'dır.İslamlar Köyü'nde Rumlarla Türkler birlikte yaşamışlardır.Mahallede 300 yıllık Rumlardan kalma su değirmeni bulunmaktadır.Mahallenin Bodamya Mevkii'nden Yeşilköy'ün 'Pavruka' diye bilinen çayın geçtiği bölgelerde Rum Halkı birçok su değirmeni kurmuştur. 1934'te Kaş ve Elmalı İslamlar olarak 2'ye ayrılmıştır. Eskiden yazları, yayla İslamlar Köyü'nde (Elmalı-İslamlar),kışları ise sahil İslamlar Köyü'nde(Kaş-İslamlar) Yazlık-Kışlık olarak göçebe yaşamı sürdürmüşlerdir. Dağın yamacı birçok kaya mezarı ile doludur. Lahitler ise dağınık şekilde görülür. Bezirgan Köyü ile İslamlar Köyü sınırındaki Göldağ Mevkii'nde birbiri ile bağlantılı muntazam işlemeli kaya mezarları bulunmaktadır.

İslamlar fiziki yapısı gereği engebeli,yokuşlu bir yapıya sahip olmakla beraber bol virajlı rampalı yollara sahiptir.İslamlara ulaşım asfalt yoldan sağlanmakta olup 2016 yılında dökülen sıcak asfalt sayesinde ulaşım oldukça kolay bir hale gelmiş olup araç kullananlara kolaylık sağlamıştır.

İslamlar Bölgesi Kalkan'a yakın olan köylerden birisi olup son zamanlar muhafazakar villa ve muhafazakar yazlıkları ile ön plana çıkmayı başarmış olan bir tatil bölgesidir.Bu köy gizliliğe önem veren tatilcilerimizin uğrak noktalarından birisidir.Kallkan'a 7 km uzaklıkta bulunan köyde bulunan kiralık villa ve yazlıklar genel olarak dağınık bir şekilde konumlanmıştır.Konumuna göre her villanın Kalkan'ın merkezine olan uzaklığı farklılık göstermektedir.

İslamlar bölgesinde alabalık restaurantları,güzel köy kahvaltısı yapabileceğiniz restaurantlar,günlük ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz irili ufaklı marketler,organik ürün satan tahin fabrikaları yer almaktadır.Yemyeşil doğası , bol oksijenli atmosferi,yaz aylarının en sıcak zamanında dahi serin havası tatil severlere sağlıklı bir tatilin de kapısını aralıyor.

 

© Copyright 2020 Villa Gezegeni Kiralık Villa | Tüm Hakları Saklıdır...
WhatsAppBizi Arayın!Giriş Yap
Yardım mı gerekli? Canlı görüşelim!
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz
Tıklayın Sizi Arayalım
Talebiniz AlındıSizi En Kısa Zamanda Arayacağız.
Sizi arayalım!Müşteri temsilcimiz ile konuşun...

Sizi arayabilmemiz için telefon numaranızı girin ve ne zaman konuşmak istediğinizi seçin

REZERVASYON OLUŞTUR
Tarihler Müsait
Giriş Saati :Çıkış Saati :
UYGUNLUK TAKVİMİ
Müsait
Dolu
Ödeme Bekliyor
Giriş-Çıkış